• Regulamin

§ 1. ZAMÓWIENIA 

 

1. Po dokonaniu zakupu prosimy o jak najszybszy kontakt mailowy (uzupełnienie formularza opcji dostawy - wysłanego do Państwa zaraz po zakupie) w celu potwierdzenia zamówienia i wyboru sposobu przesyłki.

2. Jeżeli chcą Państwo, aby przesyłka została wysłana na adres inny niż podany w allegro to prosimy o napisanie tego w formularzu opcji dostawy.

3. Na naszych aukcjach, bez względu na ilość zakupionych przedmiotów za przesyłkę płaci się tylko raz (chyba że na aukcji napisane inaczej).

4. Do każdego zakupionego towaru dołączamy paragon lub na życzenie klienta fakturę VAT  - dowód zakupu.

 

UWAGA

 

Jeżeli dokonali Państwo zakupów na kilku naszych aukcjach prosimy o niezwłoczne poinformowanie nas, jakie przedmioty maja zostać wysłane w jednej paczce (numery aukcji).

 

 

 

§ 2. WPŁATA

 

Wpłaty za zakupiony przedmiot należy dokonać w terminie do 10 dni od dokonania zakupu, jeżeli w tym czas nie odnotujemy wpłaty rozpoczniemy procedurę zwrotu prowizji.

 

Akceptujemy trzy rodzaje wpłat:

 

- wpłata PayU za pośrednictwem allegro

 

- przelew bankowy

 

- płatność za pobraniem

 

Przelewy bankowe należy dokonywać na:

 

Numer konta: 33 1140 2004 0000 3602 4777 6760 (mBank)

 

Nazwa odbiorcy: P.H.Z. GEHRKE

Adres odbiorcy: ul. Jana Matejki 1A, 85-061 Bydgoszcz

Tytuł przelewu: ''NICK KUPUJĄCEGO + NUMER ZAKUPIONEGO PRZEDMIOTU''

Kwota: ''KWOTA ZA ZAKUPIONY TOWAR + KOSZT WYSYŁKI (podane na aukcji)''

 

 

 § 3. WYSYŁKA

 

 Zakupione przedmioty wysyłamy w ciągu 48h od dokonania wpłaty na nasze konto bądź od zakupu przy wyborze wysyłki za pobraniem (zastrzegamy, że wysyłka w ekstremalnych przypadkach może się wydłużyć do 5 dni roboczych)

 

Zakupione na naszych aukcjach towary wysyłamy za pośrednictwem firmy kurierskiej DPD:

 

dpd

 

§ 4. ZWROT TOWARU

 

Jeżeli z jakiegoś powodu zakupiony towar Państwu nie odpowiada, jest możliwość zwrotu towaru w ciągu 14 dni od daty odbioru przesyłki. Przedmiot może zostać zwrócony jedynie, gdy nie był używany i nie został w jakikolwiek sposób zniszczony. Jeżeli zdecydują się Państwo na zwrot towaru prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny, bądź mailowy. KONIECZNE jest włożenie do paczki pisemnego oświadczenia z danymi i numerem konta do zwrotu pieniędzy, zwracanego towaru oraz DOWODU ZAKUPU (bez tego zwrot nie będzie uwzględniony i paczka wróci do nadawcy). W takim przypadku podmiot P.H.Z. GEHRKE zobowiązuje się do zwrotu kwoty równej cenie sprzedaży bez kosztów przesyłki zwrotnej za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Prosimy o odsyłanie towaru zwykłą paczką za pośrednictwem Poczty Polskiej na adres:

 

P.H.Z. GEHRKE

Magazyn dobrebutypl.com 

ul. Bocianowa 3 

86-061 Kobylarnia 

tel. 667-924-014

 

 Postępujemy zgodnie z Ustawą z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. Nr 22, poz. 271) art. 7, w okresie 10 dni od dostarczenia zamówionego towaru, konsument ma prawo jego zwrotu bez podania przyczyn w ramach odstąpienia od umowy, wg ogólnych zasad wynikających z przepisów dotyczących zawierania umów na odległość. W razie odstąpienia od umowy, umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. Zwracany w tym trybie towar zostanie przyjęty tylko i wyłącznie wtedy, gdy będzie odesłany w stanie niezmienionym, chyba, że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Oznacza to, że towar musi znajdować się w oryginalnym, nieuszkodzonym opakowaniu, z kompletną jego zawartością, a sam produkt oraz akcesoria będą nieuszkodzone. Dopuszczalne jest otwarcie opakowania w celu obejrzenia towaru, a towar może być używany pod warunkiem, że to używanie nie będzie prowadziło do zmiany jego stanu.

 

§ 5. WYMIANA TOWARU   

 

Istnieje możliwość wymiany towaru pod warunkiem, że wymieniany towar nie posiada śladów użytkowania i posiada oryginalne opakowanie. W tym wypadku prosimy o kontakt. Prosimy o włożenie do kartonu informacji na jaki model i rozmiar wymieniamy obuwie oraz prosimy o podanie adresu do wysyłki zwrotnej obuwia.

 

§ 6. WARUNKI REKLAMACJI

 

Jeżeli towar okaże się wadliwy kupujący ma prawo do reklamacji. Musi poinformować o tym fakcie naszą firmę w terminie nie dłuższym niż 14 dni od odebrania paczki.

 

Reklamacji podlegają wyłącznie fizyczne wady ukryte powstałe z winy producenta w obuwiu nie zużytym. Obuwie do reklamacji przyjmowane jest czyste, za okazaniem dowodu sprzedaży. Przed złożeniem reklamacji patrz: „Reklamacji nie podlega”.

 

Podstawa prawna reklamacji dot. Ustawy z dn. 27.07.2002 o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz.U.Nr 141, pozycja 1176).

 

§ 7. REKLAMACJI NIE PODLEGA

 

- naturalne zużycie obuwia

 

- wady widoczne w momencie zakupu (np. różnice struktury, koloru w skórach naturalnych)

 

- uszkodzenia powstałe w wyniku nieprawidłowego użytkowania i konserwacji oraz wynikłe ze złego dopasowania do stopy

 

- uszkodzenia mechaniczne (np. rozerwane suwaki, szycia, rozcięcia-rozerwania skóry, itp.)

 

- wygoda obuwia

 

- różnica w kolorze i strukturze skóry oraz załamania, zmarszczenia powstałe w trakcie użytkowania wynikające z naturalnych właściwości skóry

 

- odbarwienie się wnętrza obuwia wykonanego ze skór naturalnych pod wpływem potu lub mocnego przemoczenia

 

- naturalne ścieranie się skóry typu „Cabir” i dwoin krytych

 

- przemakanie obuwia z ręcznie przyszywanymi wierzchami do spodów

 

- przemakanie obuwia skórzanego nie jest wadą

 

§ 8. PODSTAWOWE ZASADY CZYSZCZENIA I KONSERWACJI OBUWIA

 

- zanieczyszczone obuwie należy najpierw oczyścić przy pomocy miękkiej tkaniny lub gąbki zwilżonej w ciepłej wodzie, dopiero wówczas konserwować

 

- przemoczone obuwie wymaga przesuszenia w temperaturze pokojowej (z dala od pieców i grzejników) w czasie min. 18 godz. Zaleca się równoczesne wypychanie mokrego obuwia papierem lub włożenie prawideł,

 

- na wysuszone wierzchy ze skór licowych i brzegi spodów obuwia należy nanieść niewielką ilość środka konserwującego typu krem lub woskowego najlepiej w kolorze skóry,

 

- ze względu na naturalne wykończenie skór do codziennej pielęgnacji nie zaleca się past samo nabłyszczających na bazie rozpuszczalników mogących uszkodzić powłokę skóry,

 

- przed nałożeniem następnej warstwy pasty należy wypolerować lub zmyć poprzednią warstwę,

 

- po wyschnięciu (10 min) obuwie należy wypolerować,

 

- obuwia ze skór welurowych i nubukowych nie można pastować, należy je czyścić specjalnie przeznaczoną do tego celu szczotką lub mocno wyciśniętą, zmoczoną tkaniną. Obuwie z tego rodzaju skór należy regularnie odświeżać odpowiednimi środkami konserwującymi w aerozolu,

 

- obuwie należy zakładać oraz zdejmować zawsze rozsznurowane,

 

- zabrania się prania butów – pozbawia to skórę elastyczności, powodując jej pękanie oraz osłabienie spoiny i ściegów szycia.

 

§ 9. PRAWA AUTORSKIE

 

Kopiowanie zdjęć, grafik i opisów jest ZABRONIONE!

Są one naszą własnością i kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części oznacza naruszenie praw autorskich.

Zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170 oraz

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji Dz.U. nr 47 poz. 211.

Każdy przypadek kradzieży zdjęć, opisów lub grafiki będzie zgłaszane do administracji allegro.pl.

 

Udział w naszych aukcjach oznacza akceptację poniższego regulaminu.

 

 

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW!